Na začátku periody trápí hodně žen silné menstruační bolesti. Některé si na ně vezmou prášek a upalují do práce, ve které podávají stejné výkony, jako obvykle. V populaci ale existují i ženy, kterým je tak zle, že je menstruace pravidelně vyřadí z provozu. Ať už to máte jakkoliv, poradíme vám, jak tyto nepříjemnosti přijatelně zmírnit.
Menstruace je běžnou součástí ženského života. Vždyť si to jen vemte. Krvácíme každý měsíc po dobu několika dní. Od puberty až do středního věku, kdy nás pro změnu čekají návaly horka a přírůstky na váze, které způsobuje menopauza. Jenže, kdyby to alespoň tolik nebolelo! Co pak se v takové chvíli může někdo soustředit?
Bohužel, naše společnost na podobné situace nebere ani trochu ohledy. Od žen se i v takových chvílích očekává příjemné vystupování a stabilní výkon, který odvádějí v jiných fázích svého menstruačního cyklu. Brát ale každý měsíc několik dní v kuse prášky na bolest ale není zrovna ukázkové řešení.
Proto se mrkneme na to, jakými způsoby se dají zmírnit menstruační bolesti. A kolikrát i bez toho, aniž by bylo nutné spoléhat se na člověkem vyrobenou chemii.
Contents
Menstruační bolesti
I když je určitý stupeň nepohodlí během menstruace běžný, existují skupiny žen, u kterých mohou být bolesti trochu silnější. Obvykle jde o mladší dívky, které ještě nepřesáhly 20 let. Podobné stavy se nevyhýbají ani kuřačkám, ženám, které hodně krvácí nebo těm, které mají bolestivou menstruaci v rodině. Větší menstruační bolesti se uvádějí i u žen, které nerodily. O tomto stavu je ale nutné informovat gynekologa, protože je docela dobře možné, že trpíte endometriózou.
Menstruační bolesti v těhotenství
Těhotenství a menstruační bolesti k sobě příliš nejdou. I přesto se stává, že ženy někdy pociťují zvláštní stavy, které je mohou (i třeba jen vzdáleně) připomínat. A jelikož je mnohdy zažívají poprvé, mají strach, zda je všechno s jejich těhotenstvím v pořádku.
Pokud bolesti nejsou příliš silné a doprovázené dalšími podezřelými jevy (jako je třeba krvácení), může jít o následek namáhání svalů. Také se ale můžete potýkat s kvasinkovou infekcí. Nepříjemné pocity jsou běžné i ke konci těhotenství, kdy dítě zabírá hodně místa. Tělo se také připravuje na porod. Rozhodně ale nic nepokazíte, když se spojíte se svým lékařem.
Co na menstruační bolesti?
Pokud nejste těhotná, nebo nekojíte, můžete vyzkoušet některý z prostředků na zmírnění menstruačních křečí. Na výběr máte z několika možností.
Čaj na menstruační bolesti
Pokud nevěříte chemii a chcete vyzkoušet nějaké méně invazivní řešení, vyzkoušejte ženské čaje na menstruační bolesti, které se dají sehnat v obchodech se zdravou výživou a v lékárnách. Tyto čaje mají za cíl zmírňovat menstruační křeče a navozovat příjemnější náladu. K dostání jsou buď sypané, nebo v sáčcích, takže k nim ani není potřeba čajítko. Oproti lékům ale počítejte s tím, že nemusí okamžitě zabrat.
Lék na menstruační bolesti
Pokud to jinak nejde, v nouzi nejvyšší můžete sáhnout po klasických lécích proti bolesti. Ideálně po takových, které mají na přebalu uvedeno, že fungují i na bolestivou menstruaci. Je však důležité dávat dobrý pozor, abyste si na nich nevypěstovala závislost. Nadměrné užívání léků navíc zatěžuje játra.
Bylinky na menstruační bolesti
Mezi bylinky, které pomáhají se zklidněním těla během menstruace patří kontryhel a řebříček. Dobře vám udělá i zázvor a fenykl. Obvyklou variantu také představuje maliník. Mnoho z těchto bylin najdete ve volně prodejných doplňcích stravy. Když je budete dlouhodobě užívat, měla by se postupně dostavit úleva.
Neberte je na lehkou váhu
Už jsme to nakousli v jednom z předchozích odstavců. Bolestivá menstruace může značit i vážný zdravotní problém. Ačkoliv nechceme malovat čerta na zeď, může jít o jeden ze znaků rakoviny. Z toho důvodu je dobré, aby byl lékař obeznámen s vašimi zdravotními problémy a mohl je s vámi začít řešit.