Ovulace je proces, během kterého dochází k uvolnění nejvyzrálejšího vajíčka z vaječníku. Čímž pádem jde o moment, kdy je statisticky nejvyšší šance na otěhotnění. Jelikož na ni některé ženy čekají kvůli touze počít, řekneme vám o ovulaci vše, co o ní musíte vědět.
Příroda to zařídila tak, že zdravá žena má nejlepší čas pro otěhotnění dvanáctkrát do roka. To se může jevit (s ohledem na 365 dní) jako málo. Ale ve skutečnosti to tak není. Existují totiž kličky, které šanci na početí dovedou dost znatelně zvýšit.
Jednou z těchto vychytávek je ovulace, která na krátkou dobu mění fungování hormonů. Má ale dopady i na ženské preference a chování. Většina věcí ale probíhá na nevědomé úrovni, takže tyto změny nejsme mnohdy schopné zachytit.
Jelikož ovulace dost podstatně ovlivňuje průběh vašeho dalšího života, povíme vám, jak ji poznat a spočítat.
Contents
Co je to ovulace
Ovulace je moment, během kterého vaječník uvolní zralé vajíčko, které putuje vejcovodem směrem k děloze. (Vzhledem k tomu, že se jich v každém cyklu stimuluje několik, může jich být i více.) V případě, že v této chvíli proběhne nechráněný pohlavní styk, vajíčko se spojí s mužskou spermií a započne těhotenství.
Zajímavostí je, že ač ovulace trvá jen relativně krátce (v řádu hodin), šance na otěhotnění se zvýší, pokud měla žena nechráněný styk cca do 5 dní před ní. Jak je to možné? Především díky tomu, že spermie dovedou v ženském těle přežít. Takže si na uvolněné vajíčko trpělivě počkají.
Jak poznat ovulaci?
Ovulaci provází široké spektrum znaků. A to jak těch fyzických, tak psychických. Když se zaměříme v této sekci čistě na tělo, ženy ovulaci poznají podle odlišně vypadajícího hlenu. Zatímco v jiných fázích měsíce může být velmi tuhý, během ovulace je průhledný a vazký.
Některé ženy také uvádějí:
- Slabé krvácení
- Nateklá a citlivá prsa
- Píchání v podbřišku (zpravidla na té straně, kde je vaječník, který vypouští vajíčko)
- Zvýšenou teplotu
Nejčastější příznaky ovulace
V jednom z předchozích odstavců jsme zmínili, že nás příroda vybavila tak, abychom během ovulace změnily své chování. Což nám pomáhá vybrat si muže s nejlepší genovou výbavou. (Nutně se to nemusí krýt s tím, jaký je náš partner.) Také se nevědomě chováme tak, že svým zevnějškem tento typ mužů přitahujeme. Faktem ale je, že tento jev nemusí fungovat u každé ženy.
Že žena ovuluje se dá (většinou) poznat podle:
- Změny hlasu (ač studie neříká, jak vypadaly, podle lidí zněly dámy mnohem více sexy)
- Odhalujícího oblečení
- Preferování mužů s více maskulinními rysy
- Styku s muži, kteří mají postavení ve skupině, mají více svalové hmoty atd.
Na posledních dvou bodech je velmi zajímavé to, že ženy si tyto muže podvědomě vybírají i přesto, že za normálních okolností by je nechtěly mít za životní partnery. V jiných fázích cyklu je preferován chápavý muž, který má pro-rodinné hodnoty.
Výpočet ovulace
Ovulace většinou přichází v polovině cyklu. Za den jedna se přitom počítá den, během kterého začnete krvácet. V případě, že máte menstruační cyklus 28 dní, je pravděpodobné, že budete ovulovat 14. den a krátce předtím budete mít plodné okno. (Viz výše.)
Problém je ale v tom, že ne všechno funguje podle učebnice. Jsou ženy, které mají kratší, nebo delší menstruační cyklus. Jiné zase mají potíže s nepravidelnou menstruací. Takže není dobré spoléhat se na poučky, ale raději měřit svou bazální teplotu. Ta se v období okolo ovulace mírně zvýší. (V porovnání s normálem.) Nejlepší je vést si deník, do kterého si budete zapisovat údaje. Podle toho zjistíte, zda ovulujete už v 11. den, nebo vajíčko čeká až do toho s číslem 21.
Plodné a neplodné dny jako ochrana před otěhotněním
Některé páry, které odmítají antikoncepci se spoléhají na výpočet plodných a neplodných dní. Je ale potřeba říct, že tato metoda nemá zrovna dvakrát velkou spolehlivost. Navíc se při ní vystavujete i dalším nežádoucím rizikům.
V první řadě je třeba říct, že muž nemusí ejakulovat, aby ženu oplodnil. I když stačí ukončit spojení včas, spermie jsou přítomny (i když v menším množství) i v preejakulátu. Rizikem je i kontakt s rukama, nebo s dalšími “kontaminovanými” předměty. Jde tedy jen o domnělé bezpečí. Také vás to neochrání před pohlavně přenosnými chorobami.
Z toho důvodu si jako ochranu před nechtěným otěhotněním raději vyberte:
- Kondom
- Hormonální antikoncepci
- Spermicidní gel v kombinaci s pesarem
- Tělísko
Metody, které nejsou bariérovou ochranou před otěhotněním (vše mimo kondom), používejte až ve chvíli, kdy jde o prověřeného sexuálního partnera. Tím se stane ve chvíli, kdy podstoupí testy na pohlavně přenosné choroby. (S negativním výsledkem.) Pro svůj vlastní klid se nechte testovat i vy. Někomu to možná přijde jako zbytečný krok, který zabíjí veškerou romantiku, ale jistota je jistota.